do kasy suma: 0,00 zł

Pakiet "Speedway"

Dostępność: na wyczerpaniu
Cena: 106,90 zł 106.90
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Ocena: 5
Wydawca: -
Kod: 9788379245574, 9788323135944, 9788378137887

Opis

Gollob. Testament diabła

Tomasz Gollob jest ikoną światowego żużla, obok Jerzego Szczakiela (1973) jednym z dwóch polskich indywidualnych mistrzów świata (2010). Najbardziej utytułowany zawodnik w historii polskiego żużla. W plebiscycie Przeglądu Sportowego uzyskał tytuł Sportowiec Roku 1999.
"W dzieciństwie byłem strasznym łobuziakiem. Koledzy wołali na mnie Diabeł. Nie krzywdziłem nikogo, ale potrafiłem rozpychać się łokciami. Dorastałem w trudnej dzielnicy. Na bydgoskim Londynku nie było wtedy lamp i po zmroku zapadały egipskie ciemności. Strach było chodzić, ale człowiek nie miał wyboru - wyznał mistrz autorowi książki."

 

Pół wieku na czarno. Prawda żużlem pisana.

„Żużel to nie liczby. Żużel to twarze. Czasem umorusane, a czasem upie***lone”.

Odkąd w 1966 roku po raz pierwszy usiadł na motorze, zakochał się w żużlu bez pamięci. Najpierw jako zawodnik, a później utytułowany trener poświęcił mu całe życie. Dziś trudno wyobrazić sobie czarny sport bez tak charyzmatycznej i barwnej postaci, jaką jest Marek Cieślak.

Dlaczego podczas DPŚ 2013 nie skorzystał z Tomasza Golloba? Kiedy stracił szacunek do Jerzego Szczakiela? Czy Greg Hancock celowo nie doleciał na finał DMP do Tarnowa? Który prezes chciał sam ustalać skład zespołu? Co naprawdę wydarzyło się w Ostrowie?

W tej książce trener reprezentacji Polski pozwala zajrzeć czytelnikom za kulisy wielkiego speedwaya i wyjaśnia, „kto jest kim” w żużlowym środowisku. Szczerze i bez lukrowania pisze o zawodnikach, prezesach i działaczach, ale też o wypadkach, przygotowywaniu toru i mediach.

Jeśli żużel masz w sercu, a metanol w żyłach, tej autobiografii nie możesz przegapić!

Żużel w PRL-u. Sport żużlowy w Polsce w latach 1948-1989.

Książka powstała na kanwie rozprawy doktorskiej autora, obronionej w 2015 roku na Wydziale Socjologiczno-Historycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest to pierwsza praca doktorska w Polsce traktująca o historii jednego z najpopularniejszych sportów w naszym kraju.  

Sport żużlowy w Polsce 1948-1989” to także pierwsza na rynku książkowa synteza znaczącego okresu polskiego speedwaya, jakim były czasy PRL. Jest pewnego rodzaju paradoksem, że polski żużel, pomimo dużej popularności, nie doczekał się dotąd wieloaspektowego opracowania swojej historii nie tylko w literaturze o charakterze naukowym, ale także popularnej. Dotychczasowe publikacje koncentrowały się na dziejach poszczególnych ośrodków tego sportu historii imprez krajowych i zagranicznych oraz biografiach zawodników. Brakowało natomiast takiego ujęcia tematu, które traktowałoby historię polskiego żużla w sposób kompleksowy; które nie zapominając o najważniejszych wydarzeniach, sukcesach i porażkach sportowych, przedstawiłoby także zagadnienia związane z organizacyjnymi  podstawami polskiego żużla, dokonałoby analizy ewolucji regulaminów, sprzętu i torów, podjęłoby tematykę finansowania żużla, jego cechy charakterystycznej  jaką było w okresie PRL półzawodowstwo, licencji zawodniczych i procesu szkolenia. Opracowania, które spojrzałoby na sport żużlowy w  ujęciu socjologicznym, odnosząc się  do społecznego oddziaływania tego sportu, genezy jego popularności i geografii, a także analizowało ścisły związek problemów „czarnego sportu” z czasami w których przyszło mu funkcjonować.  W tym związków żużla z polityką i wykorzystywaniem jego popularności do celów propagandowych. Autor ma ambicję wypełnić tą lukę i zaproponować książkę, która może być  materiałem wyjściowym do dalszych poszukiwań i pogłębienia przedstawionych w niej zagadnień. 

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl